Carta oberta al Sr. Bauzà

Carta oberta al Sr. Bauzà

Benvolgut senyor (per dir alguna cosa) president,

Sóc mestra per vocació i fa tres anys que treballo com a mestra interina a Menorca, tot i ser Mallorquina. No m’ha quedat més remei que canviar d’illa perquè, amb les retallades i el funcionament de les llistes d’interins, treballar a Mallorca és gairebé una utopia. I no em queixo, és una decisió que vaig prendre en el seu moment i de la que n’estic ben satisfeta. Per altra banda, no som l’única, molts mestres han hagut de prendre la mateixa decisió que jo. Molts d’ells, fins i tot, han partit a altres autonomies. Ara diguim, creu de veritat que persones, que ho deixen tot per fer feina del que els hi agrada són unes persones vagues i manipuladores? De veritat ho creu així? Com pot permetre que un conseller faci tals afirmacions i desprestigii tant als seus mestres i no passi res?

Em cregui o no, senyor Bauzà, als docents ens agrada ensenyar, treballar a l’escola o a l’institut amb els nostres alumnes. Fer vaga és el darrer que volem. No pels diners que ens suposa (que també), sinó perquè els perjudicats són els alumnes. Ara bé, resulta que tenim una consellera d’educació que, primer de tot, assegura no tenir ni idea del món educatiu i, en segon lloc, es nega a escoltar a aquells que sí en saben (mestres, professors, pedagogs…). Quina prepotència és aquesta? Vostè viuria a una casa dissenyada per algú que no sap res d’arquitectura? Permetria que l’operés a vida o mort algú que no té coneixements de medicina? Suposo que no, llavors, perquè deixa que algú que no sap res d’educació decideixi com s’han d’educar en una comunitat autònoma?

Vostè hauria de saber que els grans projectes educatius requereixen el suport de tota la societat. Pares, mares, alumnes i professors han de participar en la seva elaboranció. Han d’estar consensuats, estuadiats i validats pels experts en la matèria. El TIL, senyor Bauzà, té un bon objectiu què és aconseguir que els nostres alumnes siguin competents en llengua anglesa. El problema és el com: sense formació de mestres (el B2 és un nivell clarament insuficient per impartir una matèria en garanties), sense preparació dels alumnes (els nostres alumnes no són competents per aprendre coneixement del medi o matemàtiques en anglès!) i per imposició. Una majoria absoluta, senyor Bauzá no el converteix en un dictador. Vostè ha d’escoltar al seu poble. I no digui que el TIL és una promesa electoral perquè sap perfectament que això no és així. Vosté va parlar d’autopistes de l’educació i de la lliure elecció de llengua. La primera, clarament no l’han complert (menys professors, més alumnes, menys recursos, menys beques…), la segona no els va sortir com volien i per això s’han inventat això del TIL.

Crec recordar que encara vivim en una democràcia. Com pot ser tan dictador i obviar els consells del TSJIB? Com pot imposar un projecte tan important com el TIL a «ordeno i mando» amb un decret aprovat al darrer moment? Vostè és el president del Govern de les Illes Balears i hauria de ser prou intel·ligent per saber escoltar al seu poble. No tots els que es manifesten en contra del TIL són «catalanistes independestistes», com vostè pensa. Li record que ANPE, el sindicat que sol respectar les decisions de la dreta, també s’ha unit a la convocatòria de vaga. Són els seus afiliats professors adoctrinadors de la cultura i la llengua catalana (o com vostè diu de la varietat lingüística que es parla a Catalunya)? Són tots ells votants d’esquerra? Juraria que no. Molts d’ells molt probablement el van votar a vostè i no estan d’acord amb el que està fent. Perquè no els escolta?

Senyor Bauzà hauria d’obrir els ulls, guaitar per la finestra i escoltar als pares, mares i professors. No esteim en contra del TIL, esteim en contra de com s’aplica el TIL i de com s’està destruint un dels pilars bàsics de tot país, l’educació. Rectifiqui tal i com ho ha fet amb els empresaris. És capaç d’arribar a un acord amb empresaris i no amb els docents i les famílies? Perquè? Tal vegada perquè en realitat el que vol és justament destruir l’educació pública?

Conxa Ontiveros

Si continúas usando este sitio, aceptas el uso de cookies. Más información

Los ajustes de cookies en esta web están configurados para «permitir las cookies» y ofrecerte la mejor experiencia de navegación posible. Si sigues usando esta web sin cambiar tus ajustes de cookies o haces clic en «Aceptar», estarás dando tu consentimiento a esto.

Cerrar